Żywienie w naszej placówce

posiłki w przedszkolu

Dzieci potrzebują ogromnych zasobów różnych składników pokarmowych, które zapewnią im energię i chęć do nauki i zabawy. Zapotrzebowanie dziecka na witaminy, białko, węglowodany i tłuszcze jest zupełnie inne jak u osób dorosłych. Dlatego dieta dziecka nie może być „przypadkowa”, nie powinna być dietą osoby dorosłej. Aby sprostać temu wyzwaniu powstał program VitaMenu, który zapewnia jadłospisy odpowiednio zbilansowanych i smacznych posiłków – bez sztucznych dodatków i konserwantów.

BEZ SZTUCZNYCH DODATKÓW I KONSERWANTÓW.

Dzięki stosowaniu wyłącznie naturalnych dodatków smakowych – mieszanek naturalnych ziół przyprawowych, dania wzbogacone są naturalnymi przeciwutleniaczami, wapniem i błonnikiem Ponadto nasze posiłki nie zawierają: dodatku sztucznych konserwantów i barwników, aromatów syntetycznych i identycznych z naturalnymi, glutaminianu sodu, mięsa odkostnionego mechanicznie, ekstraktów drożdżowych i hydrolizatów sojowych, syropu glukozowego, syropu glukozowo-fruktozowego i sztucznych substancji słodzących, tłuszczów częściowo utwardzonych (np. margaryny twarde, tłuszcze piekarnicze)

Firma „Poezja Smaków” specjalizuje się w obsłudze placówek dydaktycznych – szkół, przedszkoli, żłobków. Firma, która zapewnia posiłki w naszym niepublicznym przedszkolu jest w programie VitaMenu, który powstał we współpracy z zespołem lekarzy, dietetyków, kucharzy i technologów żywności. Receptury zawarte w Karcie Dań Programu VitaMenu są zgodne z normami dla dzieci w wieku przedszkolnym opublikowanymi w „Normach żywienia człowieka”, opracowanych i wydanych w 2012r. przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie.

posiłek z owoców

JAKIE POSIŁKI SPOŻYWAJĄ DZIECI W NASZYM PRZEDSZKOLU?

Prawidłowo zbilansowane, uwzględniające zapotrzebowanie na energię dzieci w wieku przedszkolnym, zawierające odpowiednią ilość wszystkich niezbędnych składników odżywczych, zalecaną porcję warzyw i/lub owoców oraz co ważne mające ograniczony udział sodu i cukru w porównaniu ze zwyczajowymi jadłospisami realizowanymi w innych placówkach wychowawczo-oświatowych.

SMACZNE PRZYGOTOWANE ZE ZDROWYCH SKŁADNIKÓW

Bazę surowcową naszych posiłków stanowią: Produkty zbożowe nieprzetworzone (płatki owsiane, żytnie, zarodki pszenne, makarony, kasze), nasiona roślin strączkowych (soczewica, ciecierzyca), mięsa w których zawartość tłuszczu nie przekracza 15%, (w ograniczonych ilościach mięso o zawartości 20%), świeże lub mrożone ryby chude oraz tłuste, nabiał, jaja, warzywa i owoce (świeże, mrożone i suszone), ziemniaki, oliwa z oliwek, olej rzepakowy, masło o zawartości tłuszczu min.82%, w ograniczonych ilościach śmietana max. 12% tłuszczu, orzechy, migdały, sezam, pestki dyni, nasiona słonecznika, itp.