Wyspa smyków

logo

DZIECKO uczy się najszybciej poprzez niczym nieskrępowaną zabawę, czyli w momencie, kiedy czuje się swobodnie i bezpiecznie. Z tego powodu nauczyciele z niepublicznego przedszkola w Chotomowie wykorzystują nowoczesne sposoby pracy z najmłodszymi pozwalające wspomóc ich aktywność przy jednoczesnym uwzględnianiu ich autonomii, odrębności czy pragnień. Jedną z najbardziej popularnych technik są metody powiązane z ideą pedagogiki zabawy, o której więcej poniżej.

Czym jest pedagogika zabawy?

Stawiamy przede wszystkim na aktywizację, kreatywność oraz indywidualizm, dlatego ochoczo czerpiemy z humanistycznego nurtu edukacyjnego określanego jako pedagogika zabawy. To znana koncepcja mówiąca o tym, że każdy bez wyjątku posiada nieograniczony potencjał rozwojowy, które można rozwijać dzięki twórczości i aktywności. Aby DZIECKO mogło się rozwijać, nauczyciele powinni stwarzać atmosferę zaufania, otwartości i wzajemnej akceptacji, a także dawać najmłodszym okazję do swobodnego wyrażania swoich myśli, uczuć i potrzeb.

Pedagogika zabawy – najważniejsze zasady

W celu wywołania wśród DZIECI odpowiedniego nastroju do nauki poprzez zabawę nauczyciele z naszego przedszkola stosują się do głównych zasad pedagogiki zabawy, które wyznaczają ogólny sposób postępowania podczas zajęć. Należą do nich m.in.:

  • zasada dobrowolności – DZIECKO ma prawo odmówić udziału w zabawie, jeśli akurat nie ma ochoty na proponowaną aktywność
  • zasada uznawania przeżyć – przeżycia uczestników zabawy są najistotniejszym źródłem wiedzy i nabytych doświadczeń
  • zasada komunikacji – zachęca się dzieci do komunikowania potrzeb i dzielenia się swoimi emocjami lub odczuciami
  • zasada różnorodności – nauczyciele wykorzystują różne środki wyrazu, które aktywizują DZIECI i pobudzają ich kreatywność
  • zasada współpracy – zachęca się DZ IECI do wspierania się nawzajem i do pracy w grupie.

Pedagogika zabawy to jedna z najczęściej stosowanych u nas metod aktywizujących, które pobudzają kreatywność najmłodszych, a jednocześnie zapewniają im upragnioną swobodę. Zaangażowanie się w ciekawe działanie pozwala DZIECIOM na pozbycie się lęków, większą integrację wewnątrz grupy i samodzielne poznawanie własnych zdolności, co sprawia, że przedszkolak stopniowo staje się świadomą, empatyczną, odważną jednostką znającą swoje potrzeby oraz mocne strony.