Dzieci są z natury ciekawe świata. Zadawanie pytań, zabawy z odgrywaniem ról i chęć dokładnego obejrzenia i wypróbowania wszystkiego, co spotkają na swojej drodze, to elementy, które służą poznawaniu otaczającej je rzeczywistości i uczeniu się. Dziecięcej ciekawości nie należy nigdy ograniczać – wręcz przeciwnie, warto ją wzmagać. Poznaj sposoby na pobudzanie dziecięcej aktywności.

Skąd się bierze ciekawość u dzieci i dlaczego warto ją wzmacniać?

To, co dla osób dorosłych jest oczywiste – np. fakt, że niebo jest niebieskie, brzuch boli, kiedy zje się za dużo słodyczy, a ogień parzy, kiedy się go dotknie, wzbudza w młodych odkrywcach zdziwienie. Dlatego tak często zadają niekończące się serie pytań „dlaczego…”, na które odpowiedź często bywa sporym wyzwaniem. Nie ulegajmy jednak pokusie zbycia malca odpowiedzią „nie wiem”. Być może sami przy okazji się czegoś nauczymy!

Mały człowiek jest jak odkrywca nieznanego lądu albo naukowiec w laboratorium. Uczy się, widząc, smakując, dotykając i sprawdzając na własnej skórze. W tych poszukiwaniach lepiej dzieciom nie przeszkadzać (oczywiście z pewnymi ograniczeniami – nie można dopuścić, by maluch zrobił sobie krzywdę albo wyrządził ją komuś innemu, nie chcemy też, by ucierpiały np. domowe sprzęty). Warto stworzyć sprzyjającą rozwojowi atmosferę i wyposażyć dziecko w odpowiednie do niego narzędzia.

Jak pomagać dziecku w odkrywaniu świata?

• Dużo rozmawiaj ze swoim dzieckiem  i zachęcaj je do zadawania pytań. Może warto kupić dziecięcą encyklopedię, w której wspólnie poszukacie odpowiedzi na najtrudniejsze kwestie?
  • I w domu, i na podwórku czy spacerze opowiadaj maluchowi o tym, co spotykacie na swojej drodze. Każda rozmowa może stać się świetną okazją do nauki!
  • Jeśli zauważysz, że maluch szczególnie interesuje się jakimś zagadnieniem, zaskocz go zabawą, spacerem albo gadżetem, który pomoże w rozwoju pasji. Twoje dziecko uczy się na pamięć planet układu słonecznego? Zabierz je do planetarium i kup książkę o kosmosie. Reaguje na śpiew ptaków? Weź je na spacer do lasu albo do zoo, kup książkę o gatunkach ptaków.
  • Dobrym pomysłem na rozbudzanie dziecięcej ciekawości są też zajęcia tematyczne (w tym dodatkowe) oferowane przez nasze przedszkole. Najlepiej byłoby, gdyby dziecko samo wybrało, na jaki rodzaj zajęć chce chodzić. Z pełną listą zajęć dodatkowych w naszym prywatnym przedszkolu w Chotomowie zapoznasz się tutaj.