Poprzez motorykę małą należy rozumieć sprawność dłoni i palców. Potrzebna jest do wykonywania różnych codziennych czynności. Dlatego warto zadbać o jej prawidłowy rozwój. W naszym żłobku w Chotomowie rozwijamy motorykę małą u dzieci poprzez różnorodne ćwiczenia i zabawy.

Czym jest motoryka mała?

Motoryka mała to nie jest zespół umiejętności, które dziecko ma zaraz po urodzeniu, a to oznacza, że musi ją u siebie wykształcić i doskonalić. Najlepiej zacząć to robić już na jego początkowych etapach życia. Do jej kształtowania się dochodzi poprzez swobodny ruch oraz wykonywanie codziennych czynności i zabaw. Najpierw dziecko uczy się chwytać zabawkę, potem układa klocki, samo trzyma sztućce, zaczyna kolorować, aż do nabycia umiejętności pisania czy samodzielnego sznurowania butów.

Prawidłowo rozwinięta motoryka mała umożliwia m.in.:

• malowanie,
  • pisanie,
  • rysowanie,
  • zapinanie guzików,
  • lepienie z plasteliny lub modeliny,
  • chwytanie różnych przedmiotów,
  • układanie klocków,
  • wiązanie butów,
  • wycinanie nożyczkami.

Jakie trudności pojawiają się u dziecka z zaburzoną motoryką małą?

Jeśli dziecko będzie miało zaburzoną motorykę małą, mogą pojawić się u niego pewne trudności, wśród których wymienia się m.in.:

• zdolność prawidłowego posługiwania się przedmiotami codziennego użytku, np. łyżką,
  • problemy związane z precyzyjnością ruchów, co wynika z nadmiernego albo zbyt małego napięcia mięśni,
  • brak koordynacji ruchów palców, dłoni i przedramion,
  • problemy z koordynacją wzrokowo-ruchową, czyli wykonywanie czynności pod kontrolą wzroku, np. pisanie i rysowanie,
  • nieodpowiednią szybkość ruchów do wykonywanego zadania.

W naszym prywatnym żłobku Wyspa Smyków w Chotomowie wiemy, jak ważne znaczenie ma prawidłowy rozwój motoryki małej, dlatego każdego dnia wykonujemy z dziećmi różne ćwiczenia i zabawy, aby ją doskonalić.

Ćwiczenia wspierające motoryką małą

W naszym żłobku koło Legionowa zwracamy uwagę, aby aktywności podejmowane przez dzieci rozwijały również ich motorykę małą. Razem z dziećmi realizujemy różne ćwiczenia, które doskonalą sprawność ich dłoni. Na przykład pomaga tu swobodne i rytmiczne klaskanie, chwytanie całą dłonią różnych przedmiotów i przenoszenie ich w inne miejsce. Bawimy się również w gniecenie, np. bibuły i rzucanie jej w określonym kierunku. Poza tym dzieci ćwiczą swoje dłonie poprzez wykonywanie czynności samoobsługowych, np. samodzielne mycie rąk i wycieranie ich czy też podczas jedzenia posiłków – nabieranie jedzenia na łyżkę lub widelec. Dzieci bawią się także różnymi masami plastycznymi (np. plasteliną), a także układają klocki.

Do tego ćwiczymy sprawność palców dzieci, co jest możliwe np. poprzez lepienie z plasteliny. Podczas zabaw dzieci doskonalą także chwyt pęsetkowy (palec wskazujący i kciuk), np. przewracanie kartek książeczek.

Istotne znaczenie mają także ćwiczenia grafomotoryczne, np. może to być zamalowywanie kredkami jakichś dużych powierzchni lub dowolne kreślenie kredką/pędzlem prostych lub falistych kształtów i linii. To tylko wybrane przykłady, gdyż każdego dnia razem z dziećmi z naszego żłobka robimy różne ciekawe zabawy i ćwiczenia, pozwalające na ich prawidłowy rozwój.

Motoryka mała jest bardzo ważna w rozwoju każdego człowieka. Im wcześniej zaczniemy z dzieckiem doskonalić umiejętności motoryczne, tym szybciej wykształci się u niego zdolność do prawidłowego wykonywania codziennych czynności. Dlatego u nas w żłobku w Chotomowie każdego dnia podejmujemy działania mające na celu wspieranie rozwoju motoryki małej.