Wyspa smyków

logo

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się świecie coraz większą wagę przywiązujemy do wszechstronnego rozwoju dzieci już od najmłodszych lat. Jednym z kluczowych aspektów, który zyskuje na znaczeniu, jest integracja sensoryczna. Jest to proces, w którym układ nerwowy przetwarza bodźce zmysłowe z otoczenia, umożliwiając maluchom skuteczne funkcjonowanie w codziennym życiu. Żłobek, jako miejsce pierwszych doświadczeń społecznych i edukacyjnych, odgrywa istotną rolę w wspieraniu tego procesu.

Integracja sensoryczna – na czym polega ten proces?

Mózg dziecka potrafi uczyć się prawidłowego przetwarzania bodźców sensorycznych. By odpowiednio stymulować mózg i wspomagać dziecko w nauce odpowiedniego reagowania na zróżnicowane bodźce, stosowany jest proces integracji sensorycznej, który w środowisku żłobka może przynieść wymierne efekty. Właściwy sposób reakcji na bodźce zewnętrzne oznacza odpowiedź lub zignorowanie bodźca. W naszym niepublicznym żłobku koło Legionowa dbamy o to, by uczyć właściwej reakcji na sygnały zewnętrzne oraz ułatwiać interpretację, które bodźce należą do pozytywnych, a które do negatywnych.

Proces integracji sensorycznej w naszym żłobku

Wykwalifikowana, doświadczona kadra naszego żłobka koło Legionowa z zaangażowaniem wspiera najmłodszych podopiecznych w kształtowaniu zdolności reakcji na bodźce. Dzięki umiejętnemu, dostosowanemu do potrzeb każdego dziecka realizowaniu zasad procesu integracji sensorycznej dziecko w odpowiednim tempie i natężeniu uczy się rozpoznawać sensory i właściwie na nie reagować. Integracja sensoryczna w żłobku pozwala zastosować zróżnicowane sposoby i techniki, dzięki którym każde dziecko otrzymuje właściwe wsparcie, czas i opiekę w kontakcie z sensorami. Stosujemy między innymi huśtanie się, koce obciążeniowe, muzykoterapię, kołysanie, łapanie, unikanie obiektów, skakanie w celu stymulacji lub uspokojenia systemu sensorycznego najmłodszych.

Jak ważne jest prawidłowe reagowanie na bodźce?

Prawidłowość reakcji na bodźce zewnętrzne jest niezbędna na co dzień i dotyczy osób w każdym wieku. Im szybciej dziecko rozpocznie trening reakcji sensorycznej, tym łatwiej nabędzie automatyzmu w prawidłowym reagowaniu na bodźce. Najmłodsze dzieci są niezwykle chłonne wiedzy i umiejętności, dlatego podczas edukacji żłobkowej przywiązujemy szczególną uwagę do nauczenia ich odpowiadania lub ignorowania bodźców w konkretnych sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *