Autor: Małgorzata Kosieniak
SZTUKA NIE TYLKO DLA DOROSŁYCH
Pokaż/Schowaj zdjęciaW dniach 14.07.2014r. – 18.07.2014r. w przedszkolu na WYSPIE SKARBÓW odbywały się zajęcia z cyklu „Spotkanie ze sztuką”, które prowadziła pani Małgosia Kosieniak. Przedszkolaki codziennie poznawały innego artystę malarza lub rzeźbiarza, słuchały ciekawostek dotyczących życia i twórczości danego artysty, oglądały najciekawsze i najbardziej znane dzieła, a następnie uczestniczyły w warsztatach plastycznych. PROGRAM WARSZTATÓW PLASTYCZNYCH obejmował poznawanie różnorodnych technik plastycznych, rozwijanie wyobraźni twórczej, zdobywanie wiedzy z zakresu sztuk plastycznych. Zajęcia były dostosowane do indywidualnych potrzeb oraz umiejętności uczestników.

Pierwszego dnia spotkań ze sztuką rozmawialiśmy o tym, co to jest sztuka. Dzieci dzieliły się swoimi doświadczeniami np. z pobytu w muzeum. Tego dnia wykorzystaliśmy znajomość poznanych owoców i warzyw. Przedszkolaki poznały postać Giuseppe Arcimboldo, który zadziwiał swoją kreatywnością i specyficznymi dziełami. Dzieci zainspirowane artystą stworzyły swoje warzywno-owocowe twarze z różnych tworzyw plastycznych: karteczek, kółeczek, kredek, serwetek i oczywiście własnej wyobraźni☺ Przedszkolaki poznały sylwetkę Leonarda da Vinci i jego najbardziej znany obraz „Mona Lisę”.
Podczas warsztatów plastycznych bawiliśmy się w malarzy i udoskonalaliśmy „Mona Lisę” – każdy według własnego pomysłu.
Drugiego dnia „Spotkań ze sztuką” dzieci chętnie brały udział w tworzeniu „mapy myśli” dotyczącej malarzy. Dzieci zostały zapoznane z pojęciami: portret, martwa natura, pejzaż, galeria, wernisaż. przedszkolaki poznały postać Vincenta van Gogha, zachwycały się słynnym obrazem zatytułowanym „Słoneczniki”.
Porównywaliśmy słoneczniki z obrazu z tymi, które rosną na przedszkolnym placu zabaw. Opisywaliśmy kolory, wygląd. Okazało się, że jedna barwa może mieć wiele odcieni! Dzieci poznały fragmenty książki „Wielcy malarze dla dzieci – Kamil i słoneczniki” „Pewnego dnia do miasteczka, w którym mieszkał Kamil przyjeżdża tajemniczy pan…” Owym dziwnym nieznajomym jest Van Gogh. To właśnie o nim opowiada młodym czytelnikom Laurence Anholt, autor książeczki z serii „Wielcy malarze dla dzieci”.
Nie jest to jednak tylko opowiadanie o artyście i jego działach, ale także - a może głównie - o wyobcowaniu, braku akceptacji i zrozumienia. Oraz o bezsilności.
Van Gogh jest dla małego Kamila przede wszystkim samotnym, odrzuconym i niezrozumianym przez otoczenie, a przez to biednym człowiekiem. Przyjaźń i pomoc Kamila oraz jego ojca na niewiele się zdają. Mieszkańcy miasteczka, do którego przybywa malarz nie chcą takiego sąsiada. Chłopiec, choć bardzo by chciał, nic na to nie może poradzić Spóźnionym pocieszeniem dla Kamila może być to, że – tak, jak przepowiadał jego ojciec – malarz i jego obrazy zostają w końcu docenione. Domyślamy się, że także przez mieszkańców miasteczka. Zachęcamy Rodziców do zapoznania dzieci z treścią całej książeczki „Van Gogh Kamil i Słoneczniki” Anholt Laurence. Realizacja tematu dnia z Vincentem van Goghem pokazała jak w łatwy i przyjazny sposób można uświadomić dziecku, jak fascynującą sztuką jest malarstwo.
W I połowie XX wieku dadaiści zrewolucjonizowali język awangardy, imitując obrazy rysowane ręką dziecka. Teraz sytuacja się odwraca. Dziecko zyskuje rozgłos, tworząc malowidła, których nie powstydziłby się Jackson Pollock. Kolejnego dnia naszych zmagań ze sztuką rozmawialiśmy o abstrakcyjnym malarstwie POLLOCKA. Wspaniale bawiliśmy się malując palcami i rączkami. Powstały piękne prace, które świetnie prezentują się na wystawie w szatni.
Prawie pół wieku po swojej śmierci, Alberto Giacometti doczekał się medialnej sławy, trafiając na czołówki najważniejszych dzienników telewizyjnych i czasopism. Szwajcarski rzeźbiarz co prawda cieszył się sporym uznaniem jeszcze za życia, ale nie może ono równać się z rozgłosem zdobytym w ciągu ostatnich dni. 3 lutego jego rzeźba "L'Homme qui marche I" (Idący człowiek), podczas aukcji w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby's została sprzedała anonimowemu nabywcy za zawrotną sumę ponad 65 milionów funtów (circa 300 milionów złotych!). Dzisiejszy dzień należał do RZEŹBY. Bawiliśmy się w żywe rzeźby.
Poznaliśmy bohaterkę książki o Claudzie Monecie – Linneę i dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o tym słynnym malarzu i jego dziełach. Kiedy mała dziewczynka zaczynała się nudzić mama obiecała jej, że zabierze ją do najcudowniejszego ogrodu na świecie, którego właścicielem jest Claude Monet. Dziewczynka odbyła niecodzienną podróż w towarzystwie malarza po jego ogrodzie – miejscu magicznym i niezwykle pięknym, przy okazji odkrywała tajemniczy świat impresjonistycznych obrazów twórcy. Niejeden maluch po lekturze tej książki chciał na własne oczy zobaczyć ogród Moneta czy pracownię malarza. Była to doskonała lekcja sztuki - dzieci poznały najbardziej znany obraz Moneta „Staw z nenufarami”, który potem próbowaliśmy odtworzyć stosując technikę impresjonistów – malowaliśmy kropeczkami i małymi kreseczkami. Uczyliśmy się piosenki „Zielony mosteczek” i fantastycznie się przy niej bawiliśmy.
Dzieci poznały sylwetkę grafika Józefa Wilkonia. Pani Małgosia czytała fragmenty książki „Jak paw szedł w staw” z ilustracjami artysty. Poznaliśmy technikę malowania akwarelami. Obserwowaliśmy jak kolory przenikają się i tworzą różne wzory. Samodzielnie wykonaliśmy piękne, kolorowe pawie, które wspaniale prezentują się na wystawie w sali.
Autor: Małgorzata Kosieniak
Miejsce prezentacji wydarzeń z życia przedszkola
Sprawozdanie z kolejnego tygodnia...

Prace naszych podopiecznych...

Jadłospis na najbliższy tydzień...

Autor: Małgorzata Kosieniak
Miejsce obserwacji rybek akwariowych


Autor: Małgorzata Kosieniak
Oglądanie zdjęć
Ze względu na obszerną dokumentację zdjęciową ze "zwykłych" dni w przedszkolu, ale również z różnych imprez i wyjazdów. Zdecydowaliśmy, aby fotoreportaże były wyświetlane w postaci slajdów. Szatnia jako miejsce ogólnodostępne stała sie również miejscem pokazów...
Autor: Małgorzata Kosieniak
Bezpieczna

W szatni występuje podwójne zabezpieczenie drzwi. Drzwi wejściowe otwierane są bezpośrednio z sali, ale są również blokowane, aby dziecko nie mogło samo wyjść z szatni. Drugie drzwi, które prowadzą do sali są otwierane również z sali. Podwójna blokada drzwi daje większe możliwości bezpieczeństwa w wejściu i wyjściu z przedszkola.
Poza tym wszystkie rogi, kanty zostały w szatni (i w całym przedszkolu) zabezpieczone przez oklejenie ich specjalną bezpieczną pianką.
Uwagi dla Rodziców
Osoba odprowadzająca dziecko do przedszkola powinna w szatni przygotować je do pobytu w przedszkolu (odpowiednie, nie krępujące ruchów dziecka ubranie).
Rodzice mogą wchodzić do szatni i pomagać dzieciom:
- w ubieraniu czy rozbieraniu - dzieci młodsze
- rodzice nadzorują te czynności – dzieci starsze
W zależności od pory roku należy w szatni zapewnić dziecku odpowiednie ubranie (nakrycie głowy – na słoneczne dni, czapka , szal, rękawiczki, kurtka – w okresie jesienno – zimowo -wiosennym, sweter lub bluza do okrycia w razie ochłodzenia). Każde dziecko na swoim indywidualnym wieszaczku w podpisanym worku powinno mieć ubranie na zmianę. Kapcie dziecka również powinny być podpisane przez rodziców.
Rodzice odpowiedzialni są za bezpieczeństwo swoich dzieci w szatni przedszkola (przyprowadzanie)
Osoba odprowadzająca dziecko do przedszkola powinna osobiście przekazać dziecko pod opiekę nauczycielce przedszkola.
Od momentu przekazania dziecka odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo ponosi przedszkole.
Osoba odbierająca dziecko wchodząc do sali (lub w ogrodzie przedszkolnym) ma bezpośredni kontakt z nauczycielką, od której odbiera dziecko. Od tego momentu osoba odbierająca dziecko odpowiada za jego bezpieczeństwo.